kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Własne mieszkanie to podstawowa, ludzka potrzeba. Niestety, nie wszystkich stać na to, by sfinansować je z własnych funduszy. Stąd też kredyt hipoteczny jest najczęściej wybieranym produktem bankowym. Daje możliwość zakupu wymarzonych własnych czterech kątów. Co trzeba o nim wiedzieć? Jakie warunki spełnić, by go otrzymać?

Kredyt hipoteczny – wkład własny

Ważną kwestią przy wnioskowaniu o ten rodzaj kredytu jest wkład własny. To procentowa wartość mieszkania, mieszcząca się w przedziale od 10 do 30%, jaką pożyczkobiorca musi wnieść, starając się o kredyt na zakup mieszkania. Jest to zabezpieczenie dla banku, a jego wpłata odbywa się na samym początku. Dokładna wartość wkładu jest zmienna i zależy m.in. od:

  • Polityki banku,
  • Wartości nieruchomości oraz wysokości kredytu,
  • Sytuacji, która panuje na rynku bankowym,
  • Zdolności kredytowej klienta.

Jakie warunki trzeba spełniać wnioskując o kredyt hipoteczny?

Korzystanie z usług bankowych wiąże się z prawnym obowiązkiem weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. To podstawowa procedura, gdy klient stara się o wsparcie finansowe. Jakie konkretnie czynniki wpływają na zdolność kredytową?

  1. Wysokość comiesięcznych dochodów. Chcąc otrzymać kredyt na określonych warunkach trzeba uzyskiwać odpowiednie dochody, które pozwolą bezproblemowo spłacać zobowiązanie. Bank sprawdzi nie tylko dochody, ale i to ile wynoszą. 
  2. Rodzaj posiadanej umowy, która reguluje stosunek pracy. Przy jakimkolwiek kredycie bankowym konieczne jest posiadanie udokumentowanego, legalnego źródła dochodu. Najważniejsza jest umowa o pracę, oczywiście na czas nieokreślony. Osoby z umową zlecenie lub umową o dzieło muszą liczyć się z niewielką przychylnością banków. 
  3. Spłata posiadanych zobowiązań. Bank na podstawie zapytania do BIK (Biura Informacji Kredytowej) sprawdza historię spłat dokonywanych przez konsumenta. W BIK-u znajdują się informacje na temat spłaty kredytów i niektórych pożyczek. W trakcie tej weryfikacji ujawniane są długi, tudzież inne zaległości finansowe pożyczkobiorcy.
  4. Liczba zapytań o kredyt w ostatnim czasie/ostatnich miesiącach. Starając się o kredyt należy wiedzieć, żeby nie robić tego zbyt często. Dlaczego? Ponieważ każde zapytanie do BIK jest odnotowywane. Banki negatywne rozpatrują wnioski przy ponownych zapytaniach w ciągu kilku ostatnich miesięcy.
  5. Wnioskowanie we dwójkę lub samotnie. Jeżeli o wsparcie finansowe na cele mieszkaniowe stara się małżeństwo dobrze jest rozważyć kredyt we dwoje. Banki są bardziej przychylne parom, ponieważ mają one większą zdolność kredytową i możliwość otrzymania lepszych warunków w umowie.
  6. Ilość oraz wysokość posiadanych zobowiązań. Każdy posiada stałe wydatki, do których zaliczają się rachunki, inne kredyty, pożyczki, koszty utrzymania rodziny. Wszystko to należy podać wnioskując o wsparcie finansowe, aby bank dokładnie wyliczył zdolności kredytowe.

Podsumowując, ten rodzaj finansowania niesie za sobą mnóstwo formalności i wymagań, które nie wszyscy są w stanie spełnić. Więcej informacji na temat kredytu hipotecznego odnajdziesz na: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-hipoteczne-ranking/.