Własne mieszkanie to podstawowa, ludzka potrzeba. Niestety, nie wszystkich stać na to, by sfinansować je z własnych funduszy. Stąd też kredyt hipoteczny jest najczęściej wybieranym produktem bankowym. Daje możliwość zakupu wymarzonych własnych czterech kątów. Co trzeba o nim wiedzieć? Jakie warunki spełnić, by go otrzymać?
Kredyt hipoteczny – wkład własny
Ważną kwestią przy wnioskowaniu o ten rodzaj kredytu jest wkład własny. To procentowa wartość mieszkania, mieszcząca się w przedziale od 10 do 30%, jaką pożyczkobiorca musi wnieść, starając się o kredyt na zakup mieszkania. Jest to zabezpieczenie dla banku, a jego wpłata odbywa się na samym początku. Dokładna wartość wkładu jest zmienna i zależy m.in. od:
- Polityki banku,
- Wartości nieruchomości oraz wysokości kredytu,
- Sytuacji, która panuje na rynku bankowym,
- Zdolności kredytowej klienta.
Jakie warunki trzeba spełniać wnioskując o kredyt hipoteczny?
Korzystanie z usług bankowych wiąże się z prawnym obowiązkiem weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. To podstawowa procedura, gdy klient stara się o wsparcie finansowe. Jakie konkretnie czynniki wpływają na zdolność kredytową?
- Wysokość comiesięcznych dochodów. Chcąc otrzymać kredyt na określonych warunkach trzeba uzyskiwać odpowiednie dochody, które pozwolą bezproblemowo spłacać zobowiązanie. Bank sprawdzi nie tylko dochody, ale i to ile wynoszą.
- Rodzaj posiadanej umowy, która reguluje stosunek pracy. Przy jakimkolwiek kredycie bankowym konieczne jest posiadanie udokumentowanego, legalnego źródła dochodu. Najważniejsza jest umowa o pracę, oczywiście na czas nieokreślony. Osoby z umową zlecenie lub umową o dzieło muszą liczyć się z niewielką przychylnością banków.
- Spłata posiadanych zobowiązań. Bank na podstawie zapytania do BIK (Biura Informacji Kredytowej) sprawdza historię spłat dokonywanych przez konsumenta. W BIK-u znajdują się informacje na temat spłaty kredytów i niektórych pożyczek. W trakcie tej weryfikacji ujawniane są długi, tudzież inne zaległości finansowe pożyczkobiorcy.
- Liczba zapytań o kredyt w ostatnim czasie/ostatnich miesiącach. Starając się o kredyt należy wiedzieć, żeby nie robić tego zbyt często. Dlaczego? Ponieważ każde zapytanie do BIK jest odnotowywane. Banki negatywne rozpatrują wnioski przy ponownych zapytaniach w ciągu kilku ostatnich miesięcy.
- Wnioskowanie we dwójkę lub samotnie. Jeżeli o wsparcie finansowe na cele mieszkaniowe stara się małżeństwo dobrze jest rozważyć kredyt we dwoje. Banki są bardziej przychylne parom, ponieważ mają one większą zdolność kredytową i możliwość otrzymania lepszych warunków w umowie.
- Ilość oraz wysokość posiadanych zobowiązań. Każdy posiada stałe wydatki, do których zaliczają się rachunki, inne kredyty, pożyczki, koszty utrzymania rodziny. Wszystko to należy podać wnioskując o wsparcie finansowe, aby bank dokładnie wyliczył zdolności kredytowe.
Podsumowując, ten rodzaj finansowania niesie za sobą mnóstwo formalności i wymagań, które nie wszyscy są w stanie spełnić. Więcej informacji na temat kredytu hipotecznego odnajdziesz na: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-hipoteczne-ranking/.