Który kredyt na samochód jest najlepszy?

Gdy pojawia się idealny moment na zakup samochodu, ale wolne środki nie pozwalają na taki wydatek, rozwiązaniem może być kredyt na samochód. Ofert takiego rodzaju finansowania jest sporo, bo część z nich pochodzi od znanych komercyjnych banków, a część od banków związanych z importerem marek motoryzacyjnych. Jaki kredyt na samochód jest najlepszy? Poznaj różne warianty i wybierz najlepszy.

Celowy kredyt na samochód

Standardowe, najbardziej znane kredyty gotówkowe mogą stanowić finansowanie zakupu pojazdu. Oprócz nich banki proponują jednak specjalny kredyt na samochód, zwany również kredytem samochodowym. To kredyt celowy, podobnie jak ten hipoteczny, za który można kupić nieruchomość. Pojazd nim finansowany wcale nie musi być samochodem osobowym, nie musi być nowy. Za pożyczone od banku pieniądze z kredytu samochodowego można stać się posiadaczem nowego lub używanego samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla, a nawet jachtu. Ograniczenia w tej kwestii mogą się pojawić w ramach danej oferty. Warto sprawdzić wszystkie aktualnie dostępne kredyty na samochód na: https://money24.pl/kredyt-na-samochod-ranking/. Wśród propozycji banków można znaleźć:

  • kredyt na pojazd nowy lub z rynku wtórnego, przy czym ten drugi może precyzować np. maksymalny wiek pojazdu,
  • obowiązek wniesienia wkładu własnego do kredytu, sfinansowanie 100% ceny samochodu jest możliwe, jednak zwykle uzależnione od zdolności kredytowej wnioskującego,
  • różnorodną formę spłaty zobowiązania, np. kredyt na samochód z ratą balonową czy rozłożony do spłaty na równe, miesięczne raty,
  • szeroki zakres okresu kredytowania, liczony od kilku miesięcy do kilku lat, nawet 8 lub 10,
  • różne formy zabezpieczenia kredytu, od cesji z polisy ubezpieczeniowej autocasco czy na życie po przewłaszczenie na zabezpieczenie lub zastaw rejestrowy.

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Można wymienić kilka czynników decydujących o opłacalności danego sposobu finansowania. Za najlepszy kredyt na samochód można uznać ten, który:

  • Pozwala sfinansować konkretny pojazd, gdyż nie każdy bank pożycza pieniądze na dowolny pojazd. Problemem są zwłaszcza te starsze rocznikowo modele.
  • Zapewnia system spłaty odpowiedni do sytuacji finansowej kredytobiorcy. Dużym wyzwaniem jest kredyt 50/50, w przypadku którego w harmonogramie znajduje się jedna rata odpowiadająca połowie wartości samochodu. Jest to co prawda tani kredyt na samochód, ale niedostępny dla każdego.
  • Nie przeraża poziomem oprocentowania, wysokością prowizji. W tym aspekcie warto sprawdzić całkowity koszt kredytu.
  • Odpowiada kredytobiorcy pod względem formy zabezpieczenia. Najczęściej jest to cesja z wpisem do dowodu rejestracyjnego i cesją praw ubezpieczenia. Mniej wygodne zabezpieczenie dla kredytobiorcy może jednak skutecznie obniżyć koszty kredytu.

Żeby wybrać najlepszą ofertę, warto sprawdzić ranking kredytów na samochód. Uporządkowanie kosztów kredytów pozwoli szybko wyłonić najtańszy. Nie musi być on jednak tym najlepszym. Bywa, że bardziej atrakcyjniejszym rozwiązaniem jest ten z mniejszą ilością formalności i minimalną formą zabezpieczenia.