leasing a wynajem

Leasing czy wynajem auta – co się bardziej opłaca ?

Jak wiadomo każda firma, niezależnie od branży, czy też dziedziny, w której funkcjonuje, potrzebuje samochodu. Na szczęście przedsiębiorca, który prowadzi swoją własną działalność gospodarczą, ma możliwość zakupienia, czy też wynajęcia samochodu na naprawdę bardzo korzystnych warunkach. Poszczególni przedsiębiorcy decydują się na bardzo popularny już od wielu lat leasing, jednakże poniektórzy wolą wynajem samochodu. Obie możliwości mają swoje wady oraz zalety, jednakże tak naprawdę, co jest korzystniejsze, na co warto się zdecydować?

Słabo zaawansowaną metodą opłacania floty jest zwykły leasing finansowy. Wyjście to gwarantuje spółce tylko opłacenie pojazdów. W czasie trwania umowy leasingowej inwestor pokrywa w częściach pełną wartość samochodu, natomiast na zakończenie kontraktu może wykupić leasingowane auto za małą kwotę. Wszystkie sprawy połączone ze stałą administracją floty i jej serwisem oraz naprawami, takie jak choćby ubezpieczenia, przeglądy, ewidencje i mnóstwo pozostałych, obciążają wciąż firmę. Auta opłacone w tenże sposób są także klasyfikowane do funduszu spółki, co znamiennie obciąża jej bilans. Pośród proponowanych na naszym rynku metod finansowania floty znajdują się jednakże zdecydowanie bardziej zaawansowane oraz innowacyjne metody leasingu pojazdów. Niewątpliwie szczególnie korzystną, zarówno pod względem ekonomicznym, jak również operacyjnym, metodą finansowania floty jest teraz leasing operacyjny z pełną bądź częściową obsługą, potocznie nazywany wynajmem długoterminowym.

Plusy oraz minusy?


Porównując leasing z najmem długoterminowym najprościej, z punktu widzenia konsumenta, byłoby powiedzieć o zaletach oraz wadach każdej z tychże metod. Szybko jednakże wykaże się, iż to co jest atutem dla konkretnego inwestora może być mankamentem dla innego. Dlatego zamiast pisać o wadach oraz zaletach lepiej będzie dokonać zestawienia obu metod finansowania z informacją dla kogo odpowiedniejszym wyjściem będzie leasing, natomiast dla kogo najem długoterminowy.

Zestawienie leasingu oraz najmu długoterminowego


Pisząc o leasingu mamy na myśli jego tradycyjną formę, więc finansowania związanego z zakupem pojazdu po ukończeniu umowy. Występuje on w dwóch kategoriach: leasingu operacyjnego oraz finansowego. Najem długoterminowy to tak właściwie też leasing, oraz dokładniej leasing operacyjny z ową jednakże rozbieżnością, iż zwykle po ukończeniu umowy pojazd nie jest wykupowany, jedynie zwracany do finansującego. Najistotniejszą rozbieżnością jest fakt, iż leasing operacyjny w zdecydowanej większości wypadków jest systemem finansowania zakupu. Końcowo leasingobiorca staje się posiadaczem samochodu po zapłacie zobowiązania. Niewątpliwie, jest opcja rezygnacji z zakupu przedmiotu, lecz wiąże się to, w pierwszej kolejności, z potrzebą sprzedaży samochodu przez towarzystwo leasingowe. Dopiero gdy uda się przedmiot sprzedać, umowa zostanie rozliczona. Sposób jej rozliczenia będzie uzależniony od wartości sprzedaży. Gdy cena pojazdu będzie mniejsza aniżeli kwota zakupu, leasingobiorca będzie przymuszony do pokrycia różnicy i poniesienia kosztów sprzedaży samochodu.