najniższa krajowa

Najniższa krajowa – czy wystarczy Polakom na normalne życie?

Temat zarobków towarzyszy nieodmiennie każdemu człowiekowi i często rozpatrujemy je niestety w kontekście tego czy dane płace wystarczą nam na godne życie. Jak wygląda to w przypadku osób otrzymujących tzw. „najniższą krajową”? Ile wynoszą płace minimalne i czy da się dzięki nim normalnie funkcjonować?

Płaca minimalna to nie średnia krajowa

Na samym początku warto rozróżnić pojęcia najniższej płacy krajowej od płacy średniej, które często są mylone, a organy państwowe chętniej używają tego drugiego pojęcia, które wygląda lepiej pod względem wizerunkowym. Średnia krajowa jest bowiem znacznie wyższa, gdyż uwzględnione zostają w nich także najwyższe zarobki, które w uśrednieniu z zarobkami najmniejszymi, dają bardzo mylny obraz sytuacji w sferze wynagrodzeń. Płaca minimalna jest najmniejszym wynagrodzeniem, jakie pracownik może otrzymać od pracodawcy bez naruszenia praw pracowniczych. Należy także pamiętać, że kwoty podawane oficjalnie przez instytucje typu GUS są kwotami brutto, od których odejmuje się jeszcze odliczenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie społeczne. W praktyce obowiązująca od 2019 roku najniższa płaca na poziomie 2250 zł, da nam „na rękę” około 1634 zł. Płaca minimalna podnosi się stopniowo z biegiem lat, a to jak wyglądało to w przeciągu ostatniej dekady obrazuje poniższe zestawienie (podane kwoty tą wynagrodzeniami brutto, dane za: Główny Urząd Statystyczny):

 • 2009 r. – 1276 zł
 • 2010 r. – 1317 zł
 • 2011 r. – 1386 zł
 • 2012 r. – 1500 zł
 • 2013 r. – 1600 zł
 • 2014 r. – 1680 zł
 • 2015 r. – 1750 zł
 • 2016 r. – 1850 zł
 • 2017 r. – 2000 zł
 • 2018 r. – 2100 zł
 • 2019 r. – 2250 zł.

Jak funkcjonować za pensję minimalną?

Na przestrzeni lat widać dość znaczny wzrost minimalnej płacy, lecz po przeliczeniu na kwoty netto, wciąż są to wynagrodzenia sprawiające, iż można sobie pozwolić na życie będące na skraju ubóstwa i normalności. Wiele będzie oczywiście zależało od okoliczności i sytuacji danej osoby – jeżeli bowiem nie posiadamy domu lub mieszkania i będziemy je wynajmować, to większa część pensji będzie przeznaczona właśnie na zamieszkanie. Sprawia to, że dana osoba musi już bardzo kontrolować swój budżet, tak by po opłaceniu innych kosztów takich jak rachunki, dysponować pieniędzmi wystarczającymi na codzienne życie. W przypadku płacy minimalnej trzeba też jednak ograniczać swoje potrzeby i koncentrować się na zaspokojeniu tych najbardziej podstawowych. Takie wynagrodzenie może zatem pozwolić na stosunkowo normalne funkcjonowanie, lecz w przypadku niespodziewanych kosztów lub powiększenia rodziny, które będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami, pojawią się już na pewno spore problemy. Życie dzięki „najniższej krajowej” musi się wiązać z nastawieniem na możliwie najtańsze produkty i niestety będzie oznaczało rezygnację z wielu codziennych przyjemności. Te są nam jednak niekiedy potrzebne, by funkcjonować w sposób normalny, a nie jedynie egzystować i liczyć na to, że przetrwa się z miesiąca na miesiąc, choć takie bywają często brutalne realia.

Jeżeli zarabiasz najniższą krajową, nie masz oszczędności, a nagle potrzebujesz pieniędzy to skorzystaj z naszego rankingu szybkich pożyczek. Zamieszczone na naszej stronie pozabankowe instytucje finansowe są sprawdzone i bezpieczne. Pożyczka może być na Twoim koncie nawet w 15 minut.