dzieci pieniądze

Nauka dzieci na temat pieniędzy – czego i w jaki sposób uczyć?

Przygotowując swoje dzieci do dorosłego życia bardzo ważne jest położenie odpowiedniego nacisku na temat pieniędzy. W szkole, czy w kontaktach z rówieśnikami maluchy ucząc się głównie tego, że źródłem pieniędzy są rodzice. To oni przekazują fundusze na komitet rodzicielski, wyjścia do teatru czy kina, prezenty na dzień nauczyciela, słodycze i inne atrakcje. Jednak warto zadbać o odpowiednia edukację finansową swoich dzieci i uświadomić im kilka istotnych kwestii. 

Dlaczego warto zadbać o edukację finansową swoich dzieci?

W szkolenie ma przedmiotów, które byłby ukierunkowane na finanse, dlatego cała nadzieja w rodzicach. Można wskazać kilka powodów, dla których jest to takie istotne:

  • osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy dotyczącej finansów łatwiej można manipulować,
  • taka osoba wydaje pieniądze bez zastanowienia, często na niepotrzebne rzeczy,
  • nie potrafi ona dobrze rozplanować swoich finansów,
  • nie ma świadomości wartości pieniądza,
  • często popada w długi, skutkiem czego musi ciężko i więcej pracować, żeby je spłacić,
  • sytuacja finansowa takiej osoby nie jest najlepsza, co może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji np. pogorszenia kondycji psychicznej, czy dokonywania desperackich, nieprzemyślanych decyzji,
  • taka osoba, jest zmęczona, żyje w ciągłym stresie, co wiąże się z pogorszeniem jej stanu zdrowia i niejednokrotnie szybką śmiercią po przejściu na emeryturę lub nawet przed.

Negatywnych konsekwencji można by podawać jeszcze wiele, ale często rodzice nie zdają sobie z tego sprawy.

Czego uczyć dzieci na temat pieniędzy

Skoro wiadomo, że edukacja finansowa jest ważna, należy ustalić czego konkretnie trzeba uczyć dzieci. Można wymienić kilka bardzo istotnych kwestii:

  1. Przede wszystkim trzeba uświadomić najmłodszym jaka jest wartość pieniądza i czym tak właściwie one są. Dzieci powinny zrozumieć, że jest to narzędzie, które pozwala na realizowanie różnych zadań, życie na odpowiednim poziomie, ale nie może sprawić, że jedni będą się czuć lepszymi lub gorszymi od innych.
  2. Kolejną kwestią jest oszczędzanie. Warto wytłumaczyć dzieciom, że nie jest ono takie trudne i dobrze przemyślane może bardzo łatwo ułatwić życie.
  3. Ważne jest także nauczenie dzieci bycia odpowiedzialnymi konsumentami. Powinny one odróżniać co jest koniecznie potrzebne a co jest tylko zachcianką, której nie trzeba realizować. Ponadto maluchy powinny sobie uświadomić, jak działają reklamy i jaki jest ich sens.
  4. Następnym zagadnieniem, które warto poruszyć z dziećmi jest wytłumaczenie tego skąd się biorą pieniądze i jak trudno je zdobyć. Pomoże to zwalczyć roszczeniową postawę maluchów i uświadomić im, że nic nie przychodzi prosto.
  5. Ważne jest także omówienie sensu i zasad inwestowania. Warto, aby dzieci wiedziały, że można świadomie na coś wydać pieniądza, a po pewnym czasie otrzymać większe profity.
  6. Ponadto istotne jest uświadomienie dzieciom jak działają pożyczki i kredyty. W ten sposób będą one świadome, że mogą na nich czyhać różne pułapki, które trzeba omijać.
  7. Ostatnią kwestią, która jest niezwykle istotna to wykształcenie umiejętności dobrego gospodarowania pieniędzmi. Warto, aby dzieci wiedziały, że można wykorzystać pieniądze do pomocy potrzebującym, aby odmienić ich życie. Dzięki temu nie będą w przyszłości materialistami.

Z edukacją finansową nie można jednak przesadzać, aby przez przypadek nie skierować zbyt dużej uwagi dzieci na pieniądze. Nieumiejętne działania mogą spowodować wyrobienie złych nawyków i wykształcić nadmierne zainteresowanie maluchów finansami.