emerytura

Oszczędzanie na emeryturę czyli Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe wchodzą w życie już w tym roku. Jednak tylko firmy, które zatrudniają ponad 250 osób już w lipcu będą odkładać pieniądze do PPK. Reszta przedsiębiorstw i pracowników stopniowo będzie dołączać do systemu. Warunkiem przystąpienia firm jest nieposiadanie innych planów kapitałowych. Oszacowano, że program może dotyczyć nawet 11 milionów zatrudnionych.

Kogo obowiązują Pracownicze Plany Kapitałowe?

Obowiązkowe uczestnictwo w programie dotyczy wszystkich firm, które nie posiadają planów kapitałowych i nie odkładają na dodatkowe zabezpieczenie emerytury. Stopniowo ustawa obejmować będzie firmy z półrocznymi odstępami między wprowadzeniem w życie.

Terminy w jakich firmy będą dołączać to:

– 1 lipca 2019 roku, firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób,

– 1 stycznia 2020 roku, firmy, które zatrudniają od 50 do 249 osób,

– 1 lipca 2020 roku, takie, które zatrudniają od 20 a 49 osób,

– 1 stycznia 2021 roku, firmy w których zatrudnienie otrzymuje mniej niż 20 osób oraz cała sfera budżetowa.

Pod program nie będą podlegali rolnicy oraz samozatrudnieni. Ograniczone uczestnictwo dotyczy również osób od 55 do 69 roku życia. Dołączyć oni mogą jedynie poprzez napisanie stosownego oświadczenia.

Na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe?

System PPK polega na comiesięcznym odkładaniu pieniędzy na emeryturę pracownika. Składać się będą na nią składki pobrane od przedsiębiorstwa, pracownika oraz państwa. Przystąpienie do planów jest automatyczne, jednak jest możliwość zrezygnowania. Jeśli pracownik nie wyraża zgody na uczestnictwo musi złożyć specjalną deklarację, która jest ważna przez 4 lata. Po tym terminie automatycznie znów jest przypisywany do planów i ponownie może złożyć rezygnację. Po rezygnacji pracownik ma możliwość w każdej chwili przystąpić do PPK, jeśli uzna to za stosowne.

Ile zostanie zmniejszona pensja uczestnika programu?

Każdy pracownik, odłoży do systemu od 2 do 4 procent z pensji brutto, odliczoną od pensji netto. Pracodawca dołoży od 1,5 procent do 4 procent zarobków, a państwo 250 zł na początek, natomiast później 240 zł za pełny rok uczestnictwa. Maksymalnie pracownik będzie mógł odłożyć więc 8 procent. Najmniej zarabiający mogą odłożyć mniejsze kwoty.

Jakie warunki wypłaty emerytury z PPK?

Pieniądze z PPK będzie można wypłacić po ukończeniu 60 roku życia. Wypłacający jednorazowo skorzystać może z 1/4 oszczędzonej kwoty, natomiast reszta będzie wypłacana w 120 ratach miesięcznych. Pracownik mógłby pożyczyć również kwotę z PPK jako wkład własny do kredytu na mieszkanie, jednak musiał by pieniądze zwrócić z upływem 15 lat. Warunkiem wypłaty 1/4 kwoty przed upływem 60 roku życia jest sytuacja poważnej choroby własnej, małżonka lub dziecka.

Program być może będzie korzystny dla osób młodych (około 30 lat) oraz dobrze zarabiających, które zechcą do niego przystąpić. Przeliczając odłożone 66 tysięcy na PPK po ukończeniu 60 roku życia i wypłaceniu 25%, emerytura wzrośnie o 500 złotych na dekadę. Plany kapitałowe są zapisane jako dobrowolny i prywatny system oszczędzania na emeryturę.

Jeżeli jednak nie udało Ci się odłożyć pieniędzy na emeryturę, a pieniądze, które dostajesz od Państwa nie wystarczają na lepsze życie, to możesz skorzystać z wielu ofert pożyczkowych. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić takie instytucje. Wiele z nich potrafi wykorzystać i oszukać nieświadomego klienta. Dlatego też warto skorzystać z ofert bezpiecznych pożyczkodawców, których dodaliśmy do naszego rankingu szybkich pożyczek.