studnia finansowa

Pętla zadłużenia, jak z niej wyjść

Bardzo często zdarza się, że osoby zaciągające jedną niewinną pożyczkę, z czasem wpadają w pętle zadłużenia. Jest to spowodowane zbyt dużą pewnością siebie. Wiele osób myśli, że biorąc pożyczkę, która bardzo często jest na 30 dni, nie ma możliwości, żeby wpaść w pętle, z której bardzo ciężko się wydostać. Długi cały czas się powiększają i ciężko je kontrolować.

Co to jest pętla zadłużenia

Jest to zjawisko, podczas którego osoba biorąca daną pożyczkę nie jest w stanie jej spłacać. Z tego powodu bierze kolejną i kolejną, aż w końcu już nie wie za co płaci i ile. Takie sytuacje potrafią ciągnąć się latami i wiele osób nie potrafi wyjść z pętli zadłużenia.

Jak poradzić sobie z rosnącym zadłużeniem

1. Dobrym pomysłem jest pożyczka na spłatę długów. Korzystając z niej można wynegocjować znacznie lepsze warunki spłaty zobowiązań, a co za tym idzie odda się mniej pieniędzy. Zdarza się, że po negocjacjach zapłaci się 30% mniej, niż początkowa wartość. Jednak zdobycie się na tak ciężki krok jest dla wielu osób dość trudne. Najlepiej jeśli ma się dookoła ludzi, którzy służą dobrą radą i dobrze orientują się na temat finansów.

2. Bardzo często w pętle zadłużenia wpadają osoby, które mają przejściowe kłopoty. Pożyczka na spłatę długów skierowana jest raczej do osób, które są pewne, że nie są w stanie uregulować należności. Dla innych dobrym pomysłem jest kontakt z bankiem lub pożyczkodawcą w celu przesunięcia terminu zapłaty, lub zmniejszenia odsetek. Zawsze istnieje możliwość do negocjacji, nawet po podpisaniu umowy. Banki i pożyczkodawcy zarabiają na pieniądzach, które zostaną im zwrócone, jeśli ich nie dostaną to nic nie zarobią, dlatego im także zależy na spłacie długu.

3. Ważne, żeby konsultować się cały czas ze znajomymi i rodziną. Oni zawsze służą dobrą radą, a także czasami będą w stanie pożyczyć pieniądze na spłatę zobowiązań. W przypadku niektórych pożyczek oprocentowanie jest bardzo małe do 30 dni, a następnie jest ono bardzo wysokie. Zamiast oddać 1000 zł, będzie trzeba liczyć się z kosztami 5000-6000 zł większymi. Drobna pożycza od znajomych i rodziny z pewnością pomoże w terminowym uregulowaniu należności.

Podsumowując, pętla zadłużenia coraz częściej występuje wśród Polaków. Jeśli ktoś w nią wpadnie i będzie chciał z niej wyjść to powinien od razu kontaktować się z bankiem lub pożyczkodawcą. Będzie możliwość przesunięcia płatności lub zmniejszenia odsetek. Inną opcją jest
 pożyczka na spłatę długów , którą można zaciągnąć w jednym miejscu ze znacznie niższymi odsetkami, dzięki czemu finalnie zapłaci się mniejszą kwotę.