mieszkanie plus

Program mieszkanie plus – dla kogo ?

Państwowe wsparcie przy zakupie nieruchomości spotkało się z dużym zainteresowaniem już przy programie MdM. Własne mieszkanie to w naszym kraju nadal luksus i niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Obecnie realizowany jest program Mieszkanie Plus. Mimo, że działa już od 2016 roku, do tej pory klucze do mieszkań odebrało dopiero niespełna 490 rodzin. W 2019 roku szykują się zmiany i możemy liczyć, że realizacja programu nabierze tempa. Do kogo skierowany jest program Mieszkanie Plus i na jakie wsparcie w ubieganiu się o własne cztery kąty można liczyć?

Wymagania do uczestnictwa w programie Mieszkanie Plus

Tylko nieliczni są w stanie zrealizować zakup mieszkania lub domu za gotówkę. Nie każdy spełnia wymagania formalne, by otrzymać kredyt hipoteczny. Problemy mieszkaniowe Polaków to trudny temat, jednak lekiem na nie miał być wypracowany przez obecny rząd Program Mieszkanie Plus. Biorąc pod uwagę jego wstępne założenia można w skrócie ująć, że jest to program budowy mieszkań na wynajem bądź wynajem z możliwością uzyskania własności. Rządowy program to jeden z filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego, realizowanego w związku z trudnościami na rynku mieszkaniowym. W naszym kraju przypada średnio jedynie 365 mieszkań na 1000 osób, podczas gdy w Europie jest to 435 mieszkań. Program Mieszkanie Plus ma na celu pomóc tym, którzy z różnych względów w inny sposób nie mogą uzyskać własnego lokalu. Ma być rozwiązaniem dla osób, które osiągają średnie dochody, ale nadal niewystarczające na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego na rynkowych zasadach, za wysokie zaś, by ubiegać się o lokal komunalny. Co prawda, program wyróżnia się powszechnym charakterem, czyli skierowany jest do wszystkich grup społecznych, jednak aktualnie należy spełnić dwa podstawowe wymagania, by móc liczyć na mieszkanie z rządowym wsparciem. Warunkiem uczestnictwa w programie Mieszkanie Plus jest:

  • brak dysponowania prawem własności lub współwłasności mieszkania lub domu, prawem do lokalu spółdzielczego,
  • zdolność czynszowa, by terminowo opłacać czynsz.

Rodziny o niskich dochodach mogą liczyć na dopłaty do czynszu. W kompetencje samorządów powierzono ustalenie szczegółowych kryteriów przyznawania mieszkań i najmu. Efektem realizowanego programu ma być nie tylko poprawa sytuacji na rynku mieszkaniowym, ale także poprawa sytuacji młodych rodzin. Dzięki możliwości zamieszkania we własnym lokum, chętniej mają decydować się na posiadanie dzieci.

Możliwość wykupu mieszkania

Program zakłada też ułatwienie i przyspieszenie procedur administracyjnych, odblokowanie podaży gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, po to, by budować szybciej, taniej, a do tego w wyższej jakości. Najemcy, którzy zdecydują się na stopniowe dochodzenie do uzyskania prawa własności lokalu, zapłacą wyższy czynsz, gdyż będzie w niego wliczona rata za wykupienie mieszkania. W tym przypadku również można ubiegać się o dopłatę, a to w ramach równolegle realizowanego programu Mieszkanie na Start.

Postępy w realizacji programu Mieszkanie Plus

Rzeczywistość rozmija się z podstawowymi planami stojącymi u podstaw programu Mieszkanie Plus. Zakładano, że w ciągu 2,5 roku będzie gotowych milion mieszkań. Tymczasem nie udało się osiągnąć liczby 500, a finalnie oddane mieszkania w Jarocinie i Białej Podlaskiej to wynik kompletnie innych projektów. Rząd przyjmuje dodatkowe rozwiązania i obiecuje, że do końca 2019 roku ma być 100 tys. mieszkań w przygotowaniu. Obecnie lista miast, w których ukończono lub realizowane są inwestycje jest długa. Wśród nich jest Gdynia, Jarocin, Kępno, Wałbrzych, Katowice. W Warszawie wiosną 2019 roku ma ruszyć budowa osiedla Nowe Jeziorki. Rząd przygotowuje ustawę, która wprowadzi instytucję firm inwestujących w najem nieruchomości, w skrócie FINN (REIT-y). BGK Nieruchomości, spółka Skarbu Państwa, dysponuje ponad 180 ha gruntów pod budowę mieszkań. Zakłada się, że powstanie na nich ok. 15 tys. mieszkań w gminach z niewielką liczbą mieszkań komunalnych. 

–> Jeżeli potrzebujesz szybkiej pożyczki na nagłe wydatki to skorzystaj z naszego rankingu pożyczek w 15 minut.