kredyty dla firm

Rodzaje kredytów dla firm – Co warto wiedzieć?

Trudno rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej, kiedy nie dysponujemy już na starcie większą kwota pieniężną. Doskonałym rozwiązaniem jest kredyt dla firm. Pozwala on na ciągły rozwój i dynamiczne wejście na rynek. Przyjrzyjmy się kilku podstawowym kwestiom.

Rodzaje dofinansowania działalności gospodarczej

Najczęściej spotykanymi rodzajami kredytów dla przedsiębiorców są:

  • Kredyt gotówkowy,
  • Kredyt inwestycyjny,
  • Kredyt obrotowy

Kredyt gotówkowy to jeden z najprostszych i najłatwiejszych do uzyskania zastrzyków finansowych. Nie wymaga podania celu dofinansowania ani wypełniania bardzo skomplikowanych formalności. Przydaje się, kiedy potrzebujemy jednorazowej, większej pomocy finansowej, ale wiemy, że będziemy mogli spłacać ją regularnie w określonym przedziale czasu.

Kredyt inwestycyjny z założenia służy do wspierania inwestycji firmowych. Z jego pomocą możemy zakupić nowe maszyny, zmodernizować biuro, zatrudnić więcej pracowników. Warto jednak pamiętać o wkładzie własnym. Mało który bank będzie chętny do sfinansowania całej inwestycji.

Wreszcie kredyt obrotowy opiera się na odnawialnej linii kredytowej na rachunku bieżącym lub też jest kredytem ratalnym. Ten rodzaj kredytu polega na przyznaniu środków, które mają wspomóc bieżącą działalność firmy. A więc mogą to być surowce, materiały albo towary.

Zabezpieczenie kredytu dla firm, na co się zdecydować?

Na ogół banki oferują kredyty zabezpieczone i niezabezpieczone. W pierwszym przypadku możemy liczyć na większą kwotę oraz dłuższy okres spłaty. Wynika to z upewnienia banku, że w razie kłopotów z płynnością finansową możemy przedłożyć określony składnik majątkowy do egzekucji.

Forma zabezpieczenia może mieć charakter majątkowy lub osobowy, ale na ogół banki są w tej kwestii elastyczne. Majątkowym zabezpieczeniem jest chociażby blokada określonej kwoty na rachunku bankowym lub pełnomocnictwo do tego rachunku. Z kolei zabezpieczenie osobowe to np. gwarancja bankowa lub poręczenie bankowe.

Jakie są koszty kredytu na działalność gospodarczą?

Oczywiście musimy zwrócić pożyczoną kwotę wraz z odsetkami, ale to nie wszystko. Do kosztów zaliczamy także marżę, która ma charakter zmienny i jest ustalana indywidualnie w każdym przypadku z uwzględnieniem sytuacji kredytowej orz dotychczasowej historii spłat kredytobiorcy.

Niektóre banki doliczają także opłaty jednorazowe np. Za rozpatrzenie wniosku lub wcześniejszą spłatę kredytu. To także jest część kosztów.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy umowa z bankiem przewiduje możliwość czasowego zawieszenia spłaty zobowiązania (tzw. Karencja w spłacie kredytu) oraz na jakich warunkach możemy z niej skorzystać. Zawsze może dojść przecież do sytuacji, kiedy przejściowo zabraknie nam środków na spłatę zaciągniętego kredytu.

Przedsiębiorcy dysponują kilkoma możliwościami wsparcia swojej działalności gospodarczej. Banki zaś chętnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zdając sobie sprawę z tego, że dobrze prosperująca gospodarka oznacza także dobrobyt instytucji finansowych. Obecnie oferta banków jest na tyle szeroka, że każdy przedsiębiorca znajdzie na rynku produkt finansowy dopasowany do swoich potrzeb.