szybkie pozyczki

Zalety i wady zaciągania pożyczek

Metod pozyskiwania gotówki jest wiele. Wraz za wzrostem konsumpcyjnego stylu życia nie idą wyraźnie odczuwalne podwyżki zarobków. Okazji do wydawania pieniędzy jest coraz więcej, rosną także rachunki i inne miesięczne zobowiązania. Nie powinny dziwić więc dane, że prawie co drugi dorosły obywatel naszego kraju spłaca zobowiązania w postaci kredytu lub pożyczki. Jakie są wady i zalety zaciągania pożyczek?

Pożyczki – pozytywne aspekty pożyczania

Chciałoby się powiedzieć: brać czy nie brać – oto jest pytanie! Duże znaczenie ma to, od kogo pożyczamy pieniądze. Pożyczki wśród najbliższych cieszą się sporą popularnością. Polacy pożyczają rocznie średnio od 250 do 450 zł1. Nie są to duże kwoty. Większe pożyczki nawet od najbliższych krewnych wiążą się z koniecznością zgłoszenia do fiskusa i odprowadzenia podatku. Coraz częściej do wzięcia pożyczki zachęcają firmy pożyczkowe. Kredyty bankowe wymagają dodatkowych działań od konsumenta, który woli skorzystać z szybkich pożyczek pozabankowych. Zwłaszcza, że jest co najmniej kilka powodów ku temu. 

  • Koszty. Koszty pożyczek w ostatnich latach uległy znaczącym obniżkom. Podczas gdy średnia rzeczywista stopa oprocentowania kredytów gotówkowych waha się w ostatnich latach na poziomie 15-16% w skali roku, na rynku pożyczek pozabankowych przybywa ofert na darmowe pożyczki. 
  • Dostępność. Wygoda pożyczania wynikająca z możliwości zaciągnięcia pożyczki przez internet sprawiła, że nawet w razie przejściowej utraty płynności finansowej lub pojawienia się oferty okazjonalnego zakupu, można szybko zdobyć potrzebne pieniądze. 
  • Formalności. Brak formalności pochłaniających czas i wymuszających dodatkowe działania sprawia, że pożyczanie staje się łatwe, a przede wszystkim szybkie. Wypełnienie wniosku o pożyczkę zajmuje chwilę, a decyzja i pieniądze mogą zostać przekazane nawet w kwadrans.

Wraz z wejściem w życie przepisów ustawy antylichwiarskiej oferty firm pożyczkowych stały się bardziej przejrzyste i czytelne nawet dla niewprawionego konsumenta. Pożyczenie pieniędzy od rodziny wiąże się z pewnym poczuciem dyskomfortu, przyznaniem się do kłopotów finansowych lub wyjawieniem pomysłu zakupu. Pożyczki od firm pożyczkowych gwarantują dyskrecję. Co więcej, w domowych warunkach można zapoznać się z kosztami pożyczki, treścią dokumentów, dzięki czemu ostateczna decyzja może zostać podjęta z większą świadomością niż ta w placówce bankowej, kiedy pracownik podsyła do podpisu gotową treść i brakuje czasu oraz wystarczającego skupienia na zapoznanie ze wszystkimi zapisami.

Pożyczki – wady i zagrożenia

Każda pożyczka wiąże się z pewnymi wadami, ta od rodziny, znajomych, również ta pozabankowa. Częste powody do narzekań konsumentów wynikają ze zjawiska tzw. missellingu. Pojęcie to odnosi się do niedostosowania oferty do potrzeb konsumenta. Może to wynikać z narzucenia oferty przez pożyczkodawcę, ale również z pochopnej jej akceptacji przez pożyczkobiorcę. Ryzyko pożyczania związane jest nie tylko z niedokładnym zapoznaniem się z ofertą, ale także z pochopnym wyborem firmy pożyczkowej. Konsumenci rzadko sprawdzają, kto jest faktycznym pożyczkobiorcą i czy jest to podmiot działający legalnie. W rezultacie są narażeni na niespodziewane koszty. Wreszcie, kuszące reklamy pożyczek wzbudzają chęć do zaciągania kolejnych, co może prowadzić do poważnych kłopotów i zagrożenia spiralą długów. 

1 Dane z badania Censuswide na zlecenie PayPal.